Czym podkręcić metabolizm w organizmie

Czym podkręcić metabolizm w organizmie?

Zmiany szybkości przemiany materii w raz z rosnącym wiekiem

          20 lat to wspaniały wiek praktycznie dla każdego w pełni zdrowego człowieka. Większość osób w tym wieku bowiem nie martwi się o to co spożywa, po prostu ciesząc się życiem. Ten okres to dla naszego życia i diety złote lata, które niestety nie trwają wiecznie. Upływ wieku, siedzący tryb życia wpływają negatywnie na szybkość naszego metabolizmu a co za tym idzie ilość pożywienia jaką jesteśmy w stanie spożyć bez wpływu na naszą figurę. Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie czym jest metabolizm i na co się składa. Metabolizm jest to ogół procesów w naszym organizmie polegających na przetwarzaniu materii w energie i odwrotnie. 

          Proces polegający na przemianie wchłanianej przez organizm materii w energię nazywa się Katabolizm. Proces ten wykorzystuje tlen, oraz składniki odżywcze dostarczane z pożywienia w procesie wytwarzania energii niezbędnej do przeżycia. Odwrotnością tego procesu i tym co zapewnia równowagę w naszym organizmie jest anabolizm. Dzięki temu procesowi przybieramy na wadzę i odkładamy nadwyżki energii w postaci tkanki tłuszczowej. Dzięki zachowaniu równowagi tych dwóch procesów nasze ciało zachowuje świetny wygląd a my możemy i potrzebujemy jeść więcej. Niestety w raz z  wiekiem równowaga tych dwóch procesów może zostać zachwiana przez co musimy uważać na to co jemy a i tak przybieramy na wadzę. 

         Hasłem tłumaczącym co wpływa na to że z wiekiem coraz ciężej utrzymać dobrą sylwetkę jest wskaźnik BMR (ang. balas metabolic rate). Wskaźnik ten jest minimalną ilością energii jaką potrzebuje nasz organizm do zapewnienia podstawowych funkcji życiowych w stanie spoczynku. Naukowcy szacują że standardowo jest to od 60 do 80 procent energii jaką na co dzień pochłaniamy z pożywieniem. Jak nie trudno się domyślić w raz z wiekiem spada wartość BMR przez co pochłaniając dokładnie takie same ilości pokarmu będziemy przybierali na wadzę.

Dlaczego tak się dzieje? 

         Wielkość BMR to dla wielu dietetyków nadal zagadka, jednak naukowcy z florydy postanowili odpowiedzieć na to pytanie. Otóż spadek BMR ma być bezpośrednio związany ze spadkiem masy mięśniowej naszego ciała. Siła mięśni w tym konkretnym przypadku nabiera zupełnie nowego znaczenia. Co więcej przeprowadzone badania mówią o tym co jest głównym źródłem konsumpcji naszej energii w życiu i nie są to ćwiczenia. Mowa jest tutaj o aktywnościach NEAT, które mają mięć kluczowy wpływ na ilość energii jaką zużywamy w ciągu dnia. Aktywności ukryte pod tym akronimem to zwykłe codzienne obowiązki np. odrabianie prac domowych, przekopywanie ogródka, gotowanie obiadu, praca przy samochodzie. Wszystkie te działania angażują nas bardziej bo wiemy że musimy je wykonać dlatego są tak bardzo energochłonne. Ćwiczenia fizyczne w tym przypadku wypadają nie korzystnie, co więcej nie dają nam nic więcej poza spalonymi kaloriami. 

 

Magiczna granica 30 lat...

          Jest to czas w którym zmienia się wszystko. Wiek 30 lat dla wielu jest początkiem kryzysu i uświadamiania sobie że nie jest już się tym "młodym" a poważnym dorosłym człowiekiem. Oprócz zmian w naszej głowie zachodzą również te w ciele, które wpływają na nasz metabolizm. Od 20 roku życia nasze BMR spadło nawet o 2%, ponad to jeżeli prowadzimy siedzący tryb życia i nie uprawiamy sportu nasza waga może wzrosnąć. Nie jest jednak tak źle, w tym wieku dalej jesteśmy młodzi pełni wigoru i możemy elastycznie zwiększać nasz metabolizm przedłużając swój czas na piękne młode ciało. 

          Badania mówią że osoby po 30 roku życia prowadzące siedzący tryb życia mogą spodziewać się utraty nawet do 5% swojej masy mięśniowej. Nie zapominajmy w takim razie o aktywnym wypoczynku, jeździe na rowerze, oraz porannych ćwiczeniach.

 

40 lat minęło.

         Mimo że jeszcze nie stary to już trochę inaczej się patrzy na świat. Wiek ten to jeszcze szybszy spadek naszego BMR jednak nie ma to wielkiego znaczenia. Spadek BMR to podobnie jak w wieku 30 lat spadek masy mięśniowej czyli "pochłaniaczy energii". Jeżeli w wieku 40 lat zależy nam równie bardzo na zdrowym wyglądzie i szczupłej sylwetce to powinniśmy wziąć pod uwagę treningi siłowe. Uczeni z Uniwersytetu Harvarda dowiedli że nic nie wpływa na obwód pasa u mężczyzn między 40 a 50 r.ż jak ćwiczenia siłowe. Duże nastawienie na rozwój mięśni spowoduje spalanie tłuszczu i zbędnych kalorii co za tym idzie koniec z brzuszkiem!

 Czym podkręcić metabolizm niezależnie od wieku?

          Metabolizm i jego szybkość zależy głównie od tego czy nasz organizm na na co przeznaczać energię pochłanianą przez nas w czasie posiłku. Aktywność fizyczna, sport, stawianie czoła nowym wyzwaniom i stres to główne czynniki jakie sprawiają że nasz metabolizm skoczy w trybie natychmiastowym. Kluczowe dla poziomu naszego metabolizmu są aktywności NEAT, tak więc warto jest się skupić aby to one grały głównie skrzypce w naszym życiu. 

          Zrezygnujmy ze wszystkich suplementów mających na celu podnieść nasz metabolizm ponieważ będzie to bezcelowe jeżeli dalej będziemy siedzieć w pracy, lub w domu przy komputerze. Zmiana trybu życia pozwoli nam błyskawicznie odwrócić spadek BMR bez wydawania pieniędzy.